Kľúč na bicykel – jednoduchý a efektívny nástroj na rýchle výmeny kolies

Hľadáte jednoduchý nástroj na údržbu vášho štvorkolesového priateľa? Montáž aj demontáž pneumatík, utiahnutie matíc v zle prístupných miestach či oprava predmetov v úzkych priestoroch – všetky tieto činnosti umožní kľúč na koleso. Aký typ si na svoju prácu vybrať? Aké parametre a vlastnosti pri jeho výbere sledovať?

Konštrukcia aj spôsob použitia kľúča delí nástroj na niekoľko najbežnejších typov

Krížový kľúč 

– bežne dostupný typ kľúča s dvoma kovovými ramenami v tvare X si možno zaobstarať v jednoduchom vyhotovení aj s možnosťou výmeny nástavcov. Vďaka svojmu väčšiemu rozmeru je v kufri vozidla menej skladný, pri silno utiahnutej skrutke ho možno ľahšie poškodiť či dokonca vo zvaroch zlomiť.

Fajkový kľúč

– je na spodnej strane opatrený rukoväťou, vo vrchnej zahnutej časti potom hlavicou v rôznych veľkostiach. Niektoré typy tohto kľúča na koleso majú namiesto rukoväte hlavicu na oboch stranách špeciálne pre konkrétny typ skrutky alebo matice. Je obvykle oproti krížovému kľúču lacnejší, má vyššiu hmotnosť a väčší rozmer. Je preto menej praktický na uloženie v batožinovom priestore vozidla.

Teleskopický kľúč 

– veľmi praktický a najobľúbenejší typ kľúča medzi užívateľmi. Na uťahovanie či uvoľňovanie skrutiek a matíc používa pevnú, ergonomicky tvarovanú rukoväť s teleskopickou tyčou. Tá je podľa potreby vysúvaná či zasúvaná do rukoväte. Práve vďaka variabilite dĺžky je veľmi skladný a ideálny na prenášanie. 

Na vyhotovení a materiáli teleskopického kľúča skutočne záleží

V internetových obchodoch i kamenných predajniach si možno zaobstarať veľké množstvo kľúčov. Jeho spoľahlivosť však závisí od materiálu, z ktorého je vyrobený. Lacnejšie varianty kľúča sú obvykle vyrábané z bežnej ocele. Na výrobu kvalitnejších a pevnejších kľúčov je používaný chróm vanádium či nerezová oceľ. Tieto nástroje sú tak odolnejšie proti poškodeniu a korózii.

Odporúčame:
Nákup teleskopického kľúča spojte aj s ostatnou dôležitou výbavou vozidla. V jednej, cenovo výhodnej sade tak získate dojazdové koleso pre núdzový dojazd, stabilný a veľmi skladný nožnicový hever a kvalitný teleskopický kľúč s najbežnejšími typmi koncových nástavcov vo veľkostiach 17, 19, 21 a 23.